המפ בהתזה

השיטה החדשנית לבנייה ירוקה

המפ בהתזה: השיטה החדשנית לבנייה ירוקה

המפ בהתזה: השיטה החדשנית לבנייה ירוקה

מבוא

המפ בהתזה היא אחת משיטות הבנייה הטבעית המוצלחות כיום בתחום הבנייה הירוקה. שיטה זו משפרת את הקיימות הסביבתית של המבנה ומציעה יתרונות רבים מבחינת בידוד תרמי ואקוסטי, ובריאות המבנה עבור בני הבית.

במאמר זה נסקור את השימוש בהמפ בהתזה, יתרונותיו ותהליך היישום שלו.

מהו המפ?

לפני כ-25 שנה, הפוטנציאל של ההמפ התגלה מחדש עבור פיתוח ירוק באירופה. התקנות האירופאיות אומצו במספר מדינות לטובת גידול ועיבוד של המפ תעשייתי עם רמת THC נמוכה מ-0.2% בשליש העליון של הצמח. בו בזמן, הצמח בעל היתרונות הרבים פותח לאלפי מוצרים ונגזרות עבור סקטורים רבים ומגוונים כגון טקסטיל, תעשיית הרכב, עיצוב תעשייתי, מזון, רפואה, נייר, קוסמטיקה, צבע, מצעים ומוצרי טיפול לבעלי חיים, ובין השאר גם לבניין.

מתי בעצם נולד הרצון להשתמש בחומרים מהצומח בבנייה? כאשר חיפשו דרכים לחיסכון באנרגיה למעטפת הבניין. נכון לשנת 2018, ענף הבניין צורך למעשה כ-40% מהאנרגיה הגלובלית בעולם, 25% מהמים הגלובליים ו-40% מהמשאבים הגלובליים (לפי תכנית הסביבה של האו"ם מ-2018). ניתן להפחית משמעותית את הצריכה הזו באמצעות החלפה של אגרגטים (תערובת) מינראליים באגרגטים צמחיים. הכלי הזה לא רק סוגר את הפחמן הדו חמצני בתוך מעטפת הבניין, אלא גם מפחית אנרגיה תפעולית, לדוגמא מיזוג אוויר, מה שהופך את הבטון המבודד מהמפ למעניין מאוד בלחימה בשינויי האקלים.

כיום נעשה שימוש בכ-5,000 טון של חומר המפ בשנה עבור מטרות בנייה בצרפת, המדינה שהתחילה בפיתוח חומרי בניין מבודדים מהמפ בתחילת שנות ה-90. אחרי צרפת הלכו באותה דרך מדינות אירופאיות נוספות. התחום מתפתח ב-15 השנים האחרונות לעבר אינטרס גלובלי, בד בבד עם מחקר בתחום שהולך וגדל.

מהו המפ בהתזה

בשיטה זו ישמש ההמפ כחומר מילוי בתשתית המורכבת משלד עץ או פלדה. ההמפ מעורבב באתר יחד עם סיד אווירי טהור ומים ויוצר תערובת חזקה המיושמת בעזרת מכונת התזה ייחודית ישירות על השלד והמערכות המוטמעות בו. בשיטה זו נוצרת מערכת קיר הומוגנית, המספקת בידוד תרמי עילאי, ללא גשרי קור וללא מרווחים.

יתרונות השימוש בהמפ בהתזה

קיימות סביבתית

המפ הוא חומר מתחדש הגדל במהירות ודורש פחות מים ודשנים בהשוואה לגידולים אחרים. השימוש בהמפ כחומר בנייה מפחית את טביעת הרגל הפחמנית של המבנה, שכן המפ סופג פחמן דו-חמצני מהאוויר במהלך הגידול שלו.

בידוד תרמי ואקוסטי

המפ  מציע תכונות בידוד תרמיות מעולות. המפ בהתזה מייצר מבנה מונוליטי ללא גשרי קור המסייע לשמור על טמפרטורה יציבה בתוך המבנה בשל יכולת הבידוד התרמי הגבוהה שלו ובעזרת הנשימה שלו. בעקבות כך מופחת הצורך בחימום וקירור מלאכותיים. המפ בהתזה מספק בידוד אקוסטי נהדר, ומפחית רעשים חיצוניים.

בריאות ורווחה

המפ הוא חומר טבעי שאינו פולט כימיקלים רעילים, מה שמשפר את איכות האוויר הפנימית ומפחית את הסיכון לאלרגיות ולמחלות נשימה. כמו כן, הוא מווסת לחות ומונע היווצרות עובש. קירות המפ המחופים חיפויים טבעיים ונושמים מייצרים מבנה בריא ונעים.

עמידות וחוזק

המפ בהתזה יוצר מבנים עמידים ויציבים לאורך זמן. הסיבים החזקים של ההמפ בשילוב עם סיד אווירי טהור מעניקים למבנה עמידות בפני נזקים מכניים ובלאי. בנוסף, המפ עמיד בפני אש ובפני תרמיטים, מה שמשפר את בטיחות המבנה.

תהליך היישום של המפ בהתזה

הכנת החומר

תהליך היישום של המפ בהתזה מתחיל בהכנת החומר. המפ מעורבב עם סיד אווירי טהור ומים ליצירת תערובת שנקראת "בטון המפ" (Hempcrete). תערובת זו ניתנת להתזה על קירות השלד של המבנה, ליצירת שכבת בידוד טבעית ועמידה.

התזה על הקירות

השלב הבא הוא התזה של בטון המפ על קירות המבנה. ההתזה נעשית באמצעות מכונה ייחודית המאפשרת פיזור אחיד של החומר על פני הקירות. השימוש במכונה מייעל את תהליך הבנייה ומאפשר כיסוי מהיר של שטחים גדולים.

ייבוש והתקשות

לאחר ההתזה, בטון ההמפ עובר תהליך ייבוש והתקשות טבעי. תהליך זה עשוי לקחת מספר ימים עד שבועות, תלוי בתנאי מזג האוויר ובחומרים המדויקים שנעשה בהם שימוש. במהלך תהליך זה, החומר מתקשה ומתחבר לקירות המבנה, ויוצר שכבת בידוד עמידה ויציבה.

מסקנות

המפ בהתזה הנה שיטה חדשנית וירוקה לבנייה ברת-קיימא. חומר הבנייה הטבעי הזה מציע יתרונות רבים, כולל קיימות סביבתית, בידוד תרמי ואקוסטי מצוין, בריאות הדיירים ועמידות המבנה.

בנייה בהמפ בהתזה דורשת העברה של ידע מקצועי, והסבר על השימוש במכונת ההתזה. בכדי להבטיח את איכות המבנה ועמידותו, חשוב לעבוד עם אנשי מקצוע המנוסים בשימוש בהמפ בכלל והמפ בהתזה בפרט.

אם אתם מחפשים פתרונות בנייה ירוקים וחדשניים, המפ בהתזה הוא הבחירה המושלמת.  כחלוצי הבנייה בהמפ בישראל, אנחנו בקבוצת בוץ מספקים ליווי צמוד לבעלי הבתים ולאנשי המקצוע, ואת החומרים האיכותיים ביותר כיום בארץ.

צרו קשר איתנו עוד היום כדי ללמוד כיצד אנו יכולים לעזור לכם לשלב המפ בהתזה בפרויקט הבא שלכם ולהפוך את החלום למציאות!

bottz article

ברוכים הבאים לאתר החדש של בוץ. אנו עדיין עובדים על כמה דברים אז עמכם הסליחה אם לא הכל מושלם עדיין